Johtimen ‑isA sisältävät adjektiivijohdokset ovat merkitykseltään yleensä possessiivisia. Kantana on kaksitavuinen substantiivi tai muu nominivartalo (ei e-loppuinen eikä supistumavartalo) tai U-loppuinen verbivartalo. Johdin liittyy kantasanan (vahvaan) vokaalivartaloon, jonka loppuvokaali säilyy (loppu-i tosin sulautuu johtimeen: leikk-isä). isA-johdoksia on runsaat 70 sanakirjalekseemiä, ja niillä on usein rinnallaan samakantainen (i)nen-johdos. Tyyppi ei ole produktiivinen (i)nen-johdosten tavoin, mutta karttuu etenkin (i)nen-johdosten motivoimana. Toisin kuin (i)nen-johdoksilla, isA-johdoksen kantasanana ei voi olla yhdyssana.
Substantiivikantaisen isA-johdoksen merkitykseen sisältyy usein kantasanan tarkoitteen runsauden implikaatio. Kantoina esiintyy niin jaollis- kuin jaotontarkoitteisiakin substantiiveja, useammin merkitykseltään abstrakteja kuin konkreettisia.
Verbikantaisia isA-johdoksia on vajaat kymmenen lekseemiä. Ne ilmaisevat kantaverbinsä tarkoittaman tapahtuman luonteenomaisuutta tai esiintymismahdollisuutta ja samalla sen suurta astetta luonnehdittavan substantiivin tarkoitteen yhteydessä (vrt. verbivartaloiset (i)nen-johdokset » § 275).
Samansisältöisiä voivat olla deverbaalijohdoskantaiset:
Vajaalla puolella isA-johdoksista on samakantainen, yleensä synonyyminen inen-johtiminen vastine (johdostyyppien suhteesta » § 286); joskus vastineena on myös kAs-, llinen- tai vA-johdos.
Eräät isA-johdokset ovat ylätyylisiä, esim. rauhaisa (vrt. neutraali variantti rauhallinen), turvaisa (vrt. turvallinen), tuskaisa (vrt. tuska(ll)inen). On myös merkitykseltään säännöllisistä johdoksista poikkeavia leksikaalistumia, osa kantasanattomia:
Lekseemikannattomia mutta eA-adjektiivikorrelaatillisia ovat OisA-loppuiset sanat leppoisa ja makoisa (vrt. leppeä, makea).
Uusia isA-johdoksia syntyy inen-johdosten mallin mukaan (» § 286), mutta myös inen-vastineettomat uudismuodosteet ovat mahdollisia, esim. kitaisa hai [jättikitahai] (L); uhoisa saarivaltio Japani (L); suomalaisten oopperalaulajien kirkas tai bassoisa kuoro (L).